Ľudia píšu Tisovi … o židovskej otázke

24. január 2019, 18,00 h, kinosála Múzea SNP

Pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu si Vás dovoľujeme pozvať na podujatie Ľudia píšu Tisovi… o židovskej otázke. Ide o čítanie z rukopisov a diskusiu pre študentov a verejnosť.

Hostia: Madeline Vadkerty, americká výskumníčka
Ivan Kamenec, historik
Soňa Gyarfášová, novinárka
Moderátor: Peter Juščák, publicista

Organizuje Múzeum SNP v spolupráci s Dokumentačným strediskom holokaustu s podporou US Embassy Bratislava Small Grants Program

Po skončení diskusie sa uskutoční koncert Miroslava Ráca. Kompletný program na stiahuntie tu.

V rokoch 1939 až 1944 napísali ľudia na Slovensku Jozefovi Tisovi tisíce listov, ktoré sa týkali slovenských Židov. Tieto listy dnes slúžia ako nemí svedkovia pohnutej doby nedávnych dejín Slovenska. Listy sú plné dramatického napätia, emócií a obsahujú prekvapujúce myšlienkové pochody a pocity. Sú nesmierne zaujímavé, lebo ponúkajú nezvyčajný pohľad na prežívanie a zmýšľanie ľudí počas holokaustu.

Prenasledovanie židovského obyvateľstva na Slovensku a ich následná deportácia a vražda patria dodnes k nedostatočne preskúmaným témam napriek tomu, že boli vynikajúco zdokumentované. Teraz sú listy už staré a zažltnuté, ale uchovali si hlboko ľudský charakter a hovoria samostatnou rečou o dobe, v ktorej vznikali a o tom, ako totalita menila spoločnosť.

Dokumentačné stredisko holokaustu ponúka podujatie na rôznych miestach Slovenska, kde budeme predčítat úryvky vyššie uvedenej korešpodencie a debatovať o výsledkoch výskumu Američanky Madeline Vadkerty, ktorá žije v Bratislave. Pani Vadkerty pôsobila ako výskumníčka v americkom Múzeu holokaustu vo Washingtone, DC. Listy predstavujú súčasť budúcej knihy. Ponúkame dve stretnutia, jedno so študentmi, počas školského dňa, druhé večer otvorené pre verejnosť. Každú diskusiu bude tvoriť moderátor a spoludiskutujúci: pani Vadkerty, historik, aktivista a novinár alebo publicista. Dúfame, že tento čerstvý pohľad na holokaust na Slovensku prebudí záujem o históriu, o konzekvencie antisemitizmu a extrémneho nacionalizmu a vytvorí porozumenie a toleranciu.