Expozícia na Kališti otvorená od 19. mája

Ponúkame Vám tip, ako si v čase obmedzení súvisiacich s koronavírusom spestriť vychádzky do prírody a možno objaviť nové miesta. Jednou z takýchto zastávok môže byť aj Kalište.
Vedeli ste, že Kalište môžete navštíviť aj v rámci turistického výletu z Donovál, Šachtičiek alebo Balážov?  Alebo sa tam pokojne pozrite aj na bicykli! V týchto dňoch sa tam práve prebúdza jarná príroda a pokoj, ktorý tam panuje, Vás určite aspoň na chvíľu prenesie do doby, keď v tejto pôvodom uhliarskej osade ešte bolo cítiť život, v ktorom ľudia prežívali svoje radosti aj starosti.
Zachované domčeky a expozíciu v nich sprístupňujeme pre verejnosť v utorok 19. mája.   Otvorená bude každý deň okrem pondelka vždy od 10:00 do 17:00. Zároveň vás prosíme o dodržiavanie nasledovných hygienických predpisov: vstup do domčekov je obmedzený na maximálne 5 osôb alebo rodinných príslušníkov. Pri vstupe prosíme mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, šálom, šatkou a pod. Ak sa na Kalište rozhodnete ísť autom, upozorňujeme Vás na zhoršenú kvalitu prístupovej cesty, ktorá na Kalište vedie z Moštenice.

Kaliste_clanok_foto

Kalište vzniklo v 16. storočí ako uhliarska osada. Jej obyvatelia pálili drevené uhlie, ktoré dodávali do okolitých oblastí, kde sa vo veľkom rozvíjalo baníctvo. To však začalo v 18. storočí upadať a obyvatelia dostali na výber: mohli sa presťahovať do okolitých dedín alebo ostať žiť na Kališti a nájsť si alternatívny spôsob obživy. Muži preto začali dochádzať za prácou na týždňovky do neďalekých železiarní v Podbrezovej alebo pracovali v lese. Počas tohto obdobia sa o deti a celý chod života na dedine starali ženy. Život na Kališti nebol ani zďaleka jednoduchý: úrodnej pôdy bolo málo a tak sa toho ani veľa neurodilo. Obyvatelia dokázali dopestovať len zemiaky, kapustu a mrkvu, ovocné stromy ako hrušky, jablone, slivky či čerešne dozrievali neskoro a mali len malé plody. V lete pri prácach na poli pomáhali i deti a v zime chodili do školy. Neskôr do nej chodili aj na jar a na jeseň. Tak tomu bolo až do jesene 1944, kedy sa školský rok už nezačal. Do životov obyvateľov Kališťa totiž zasiahla 2. svetová vojna a najmä Slovenské národné povstanie.

Kalište sa do histórie zapísalo najmä tragédiou, ktorá jeho obyvateľstvo postihla 18. marca 1945. Za pomoc partizánom bola osada vypálená, mnohí ľudia boli zastrelení priamo na mieste, iní zaživa zhoreli v domoch, ktoré začali nacisti zapaľovať. Skupina dospelých mužov, ktorá bola zajatá, bola neskôr postrieľaná v neďalekej Moštenici. Z osady sa stalo zhorenisko, zo 42 domov zostalo len šesť a ani po oslobodení Slovenska už život na Kališti nebolo možné obnoviť.