Dokumentárny film Anna Malinová. Bezpečný úkryt pre Gabčíka

POZVANKA_FILM_7.FEBRUAR

„Nebyť ľudí ako Anna Malinová, Gabčík s Kubišom by v protektoráte nevydržali bez zatknutia ani dva dni.“
Tieto slová archivára Vojtecha Šustka, ktorý sa heydrichiádou zaoberá desaťročia, dokumentujú, aká bola pomoc domáceho odboja pre úspešné vykonanie atentátu dôležitá.
Anna Malinová má medzi nimi špeciálne miesto – Gabčíka u seba nielen ubytovala, ale aj prenášala jeho zbrane, robila spojku a sprevádzala ho. Práve u nej, svojej Aničky, sa ukrýval aj tri dni po atentáte.
Kto vlastne bola táto mladá vdova, ktorá sa v čase, keď pomáhala Jozefovi Gabčíkovi, starala sama o trojročnú dcérku Alenku?
Ako sa jej podarilo nacistov presvedčiť, že bola len naivnou milenkou a preto Gabčíka neudala ani po atentáte?
Poznala aj identitu muža, ktorý parašutistom nosil presné informácie o Heydrichovom pohybe, no ani počas mučenia ho neprezradila.
Jej trojročnú dcérku Alenku nacisti uväznili v internačnom tábore. Do konca vojny zabudla ako sa volá, aj na svoju mamu Annu.
Bola adoptovaná, no noví rodičia jej to nikdy nepovedali. Pravdu o svojej statočnej maminke, ako jej dodnes pani Alena hovorí, sa dozvedela až v dospelosti.
Na Annu si uchovala jedinú spomienku. A v kuchyni na stene má už roky obrázok dievčatka za zamrežovaným oknom, ktorý jej mama ešte stihla poslať z Terezína, kým ju odvliekli na popravu do Mauthausenu.

Kapacita hľadiska v kinosále bude obmedzená. Uprednostníme pozvaných hostí. Ďakujeme za pochopenie.