Festival ruských filmov

Pozývame na prehliadku ruských filmov v kinosále Múzea SNP.  Titulky v slovenčine. Vstup voľný

nahlad_vsetky

11.12.2018    17,30 hod  BIELY TIGER
11.12.2018    19,30 hod  ROZHODNUTIE O LIKVIDÁCII
12.12.2018    17,30 hod DOM NA PRENÁJOM
12.12.2018    19,30 hod 
ANNA KARENINOVÁ. VRONSKÉHO PRÍBEH

Biely tiger je ruský, hraný celovečerný vojenský fantasy film režiséra Karena Šachnazarova, ktorý bol natočený v roku 2012 na motívy románu Ilju Bojašova Tankista alebo Biely tiger a ktorý rozpráva o udalostiach z čias Veľkej vlasteneckej vojny. Končí sa Druhá svetová vojna. Ťažké, dlhotrvajúce boje vyčerpávajú obidve strany. Ale čím sebaistejšie útočia sovietske vojská, tým častejšie sa na bojovom poli objavuje obrovský, nezraniteľný nemecký tank Biely tiger. Znenazdajky sa objavuje v dyme bojov, nemilosrdne ničí svojich protivníkov a neočakávane sa stráca. Sovietske velenie sa rozhodlo vytvoriť pre boj s Bielym tigrom osobitný tank – špeciálny model Т-34-85. V septembri 2012 ruský oscarový výbor navrhol film Biely tiger do súťaže o Oscara v nominácii Najlepší cudzojazyčný film. V januári 2013 získal film v nominácii Najlepší hraný film roka 2012 cenu Zlatý orol.

Rozhodnutie o likvidácii je ruská celovečerná hraná vojnová dráma zo žánra akčných filmov režiséra Alexandra Aravina, natočený v roku 2018 filmovým koncernom Mosfilm. Film je založený na skutočných historických udalostiach, ktoré sa udiali na území Severného Osetska a Ingušska. Hovorí sa v ňom o mimoriadne zložitej operácii ruských spravodajských služieb pri likvidácii vodcu čečenských teroristov Šamiľa Basajeva, ktorý bol prototypom hlavnej zápornej postavy filmu – Šamiľa Bazgajeva. Filmový scenár je založený na spomienkach priamych účastníkov protiteroristickej operácie.

Dom na prenájom je ruský, hraný celovečerný film natočený v roku 2016 režisérkou Verou Storoževovou. Podnikavý maklér prenajal dom pri mori hneď niekoľkým rodinám. A tak je náhodou na jednej „lodi“ nútených „plávať na vlnách života“ niekoľko úplne rozdielnych žien s deťmi. Po spleti excentrických, smiešnych aj nie veľmi smiešnych skutkov, udalostí, vyjasňovania vzťahov sa zdalo, že sa navzájom pochopia, ale príchod majiteľa domu, ktorý sa vrátil z plavby po mori a netuší, že jeho priateľ, ktorému dal kľúče od domu, ho prenajal, naruší už takmer vzniknúce vzájomné pochopenie.

Anna Kareninová. Vronského príbeh je ruský, hraný celovečerný film natočený v roku 2017 režisérom Karenom Šachnazarovom. Je to voľná ekranizácia rovnomenného románu Leva Tolstého, publicistickej novely Na japonskej vojne a cyklu Poviedky o japonskej vojne Vikentija Veresajeva. Rok 1904. Rusko-japonská vojna. Mandžusko. Ruský vojenský lazaret obsadzuje pri ústupe čiastočne opustenú čínsku dedinu. Šéf lazaretu, Sergej Karenin, sa dozvie, že ranený dôstojník, ktorého operuje, je gróf Vronskij. Ten, ktorý  zničil život jeho matke, Anne Kareninovej, a stal sa nepriamou príčinou otcovej smrti. Bez akýchkoľvek ilúzií a bez očakávania odpovede ide Karenin k Vronskému a kladie mu otázku, ktorá ho trápila celý jeho život: čo donútilo jeho matku prekročiť hranicu dovoleného? Gróf Vronskij sa zároveň dozvie, že lekárom je práve ten Serjoža Karenin. Po určitých pochybnostiach gróf súhlasí s tým, že mu vyrozpráva príbeh svojej tragickej lásky k Anne Kareninovej a poznamená, že ľudia si pamätajú len to, čo je výhodné si pamätať.