Stála expozícia Múzea SNP

Stála expozícia Múzea SNP

Druh vstupenkyCena v €
Dospelí2,00
Žiaci, študenti, dôchodcovia, (ISIC, ITIC, EURO <26)1,00
Multimediálna výstava SNP 19442,00
Multimediálna výstava SNP 1944 (žiaci, študenti, dôchodcovia, (ISIC, ITIC, EURO <26)1,00
Multimediálna výstava SNP 1944 + expozícia (dospelí)3,00
Multimediálna výstava SNP 1944 + expozícia (Žiaci, študenti, dôchodcovia, (ISIC, ITIC, EURO <26)1,50
MÚZPAS10,00
Deti do 6 rokovbezplatne
Vojnoví veteránibezplatne
Zamestnanci rezortu MO SRbezplatne
Členovia ZMS, Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV a Spoločnosti slovenských archivárovbezplatne
Člen SZPB a Klubu priateľov Múzea SNPbezplatne
Držitelia preukazu ZŤP, invalidní dôchodcovia bezplatne
Lektorovanie v slovenskom jazyku10,00
Lektorovanie v cudzom jazyku (EN, DE, RU)12,00
Fotografovanie, video2,50

Súčasná expozícia v priestoroch Pamätníka SNP bola verejnosti sprístupnená 27. augusta 2004, pri príležitosti 60. výročia SNP. Expozícia s názvom „Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939-1945“ prezentuje rozhodujúce politické, vojenské a spoločenské udalosti histórie Slovenska v kontexte s dejinami Európy v rokoch 1918-1948. Je tematicky, obsahovo aj materiálovo najrozsiahlejšou expozíciou Múzea SNP.

Expozícia je rozdelená do trinástich tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských a svetových dejín. Súčasťou každého celku sú panely obsahujúce stručné historické zhrnutie a mapky názorne zobrazujúce dané obdobie, počítače s databázou autentických fotografií, viažúcich  sa k jednotlivým dejinným obdobiam, so stručnými popismi v slovenskom, anglickom a ruskom jazyku, rovnako ako aj krátke autentické dokumentárne filmy, ktoré je možné spustiť na plazmových obrazovkách. Všetky fotografické a  filmové informácie umocňujú dobové trojrozmerné predmety umiestnené v jednotlivých vitrínach. Súčasťou expozície sú aj dva krátke videoprogramy. Ide o otvorený digitálny systém prezentácie historických poznatkov, ktorý umožňuje dopĺňať do pamäte počítačov výsledky najnovšieho historického výskumu, a tým ich prezentovať pružne, krátko po spracovaní, bez toho, aby sa narušila formálna stránka stálej expozície. Práve vďaka tejto interaktívnej forme prezentácie obsahu,  s využitím výpočtovej techniky a elektroniky, sa radí medzi najmodernejšie expozície v Európe.

Úvodná časť expozície dokumentuje vojensko–politický vývoj Slovenska od roku 1918 do roku 1939 v súvislosti s vnútropolitickým a zahraničným  vývojom Československa v kontexte európskych dejín. Pozornosť  sa venuje  aj vzniku a vývoju novodobých európskych diktatúr  vo fašistickom Taliansku a nacistickom Nemecku. V nasledujúcich častiach je prezentovaný vojensko-politický vývoj na frontoch druhej svetovej vojny a najmä antifašistická rezistencia v Európe i na Slovensku v rokoch 1939-1945.

V samostatnom tematickom celku je po prvýkrát dokumentovaná problematika tragédie európskeho židovstva a holokaustu v štátoch okupovaných nacistickým Nemeckom. S touto problematikou je paralelne prezentovaný tragický osud židovského obyvateľstva na Slovensku deportovaného v rokoch 1942  a 1944 do nemeckých koncentračných a vyhladzovacích táborov na území okupovaného Poľska. Novou témou dokumentovanou v expozícii je i problematika ľudáckeho hnutia a organizácií nemeckej menšiny na Slovensku v rámci ČSR a počas existencie  Slovenskej republiky v rokoch 1939 -1945.

Ústrednú tému expozície tvorí protifašistický odboj a jeho vyústenie do SNP ako súčasti európskej antifašistickej rezistencie v rokoch druhej svetovej vojny. Dôkazom toho je i rozsiahla dokumentácia o medzinárodnej účasti príslušníkov 32 národov a národností sveta a spojeneckej pomoci štátov antifašistickej koalície. Podrobnejšie je spracovaná aj téma o formovaní a aktivitách antifašistickej rezistencie v zahraničí a účasti československých jednotiek na frontoch 2. svetovej vojny. Podstatne je rozšírená dokumentácia o represáliách nacistov a príslušníkov POHG (Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy) na Slovensku v rokoch 1944-1945. V rámci objektívneho dokumentovania  sú prezentované aj represívne akcie pseudopartizánov a asociálnych živlov, ku ktorým došlo na povstaleckom území.

Okrem podrobnej dokumentácie povstaleckej  armády,  partizánov a žandárov je zachytená aj prítomnosť nemeckých vojsk  nasadených na potlačenie SNP vrátane nemeckej generálnej ofenzívy a úloha nemeckej domobrany Heimatschutzu.

V expozícii je dokumentovaná aj problematika ukončenia 2. svetovej vojny a povojnového usporiadania sveta,   čo vytvára objektívny obraz o týchto zlomových udalostiach. Potrestanie vojnových  zločincov a kolaborantov v Európe (Norimberský súdny proces, retribučné súdnictvo v Európe a na Slovensku), odsun Nemcov z ČSR a výmena obyvateľstva medzi ČSR a Maďarskom tvorí ďalší nový samostatný celok.

Záverečnú časť expozície tvoria perzekúcie účastníkov odboja a odporcov režimu po februári 1948 s akcentom na  vynútené odchody do emigrácie, súdne politické procesy 1948-1959, perzekúcie cirkví, súdne procesy s kulakmi, vysídľovacie akcie nežiaducich osôb v rokoch 1948-1953, osudy povstalcov po roku 1948, zriadenie pomocných technických práporov  v rokoch 1950-1954  a  rehabilitácie nespravodlivo odsúdených  začiatkom 60-tych rokov 20. storočia. Tento stručný prehľad expozíciou naznačuje nielen široký rozsah a časovú chronológiu prezentovanej problematiky, ale najmä príčinné súvislosti prelomových udalostí rokov 1939 – 1945 s ich presahmi do obdobia 1918-1938  a 1945-1964.