Začnite s vysťahovaním! Po stopách SNP na Kališti!

Písal sa rok 1944. Večer 29. augusta krátko po 20:00 hodine podplukovník generálneho štábu Ján Golian vyslal vojenským posádkam heslo „Začnite s vysťahovaním“. To bol signál na začiatok Slovenského Národného povstania. Jednej z kľúčových udalostí slovenských dejín, aj vďaka ktorej Slovensko stálo na strane víťaznej koalície.

Vydajte sa s nami spoznať osud miesta, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou dejín Slovenského Národného povstania v regióne Stredné Slovensko – vypálenej obce Kalište.
Počas prehliadky Vás vtiahneme do dôb minulých a priblížime Vám osudy ľudí navždy spojených s týmito významnými historickými udalosťami. Komentovanou prehliadkou s prvkami inscenácie Vás prevedú historici z Múzea SNP v Banskej Bystrici Mgr. Lucia Sotáková, PhD. a Mgr. Juraj Lepiš, PhD. a členovia klubu vojenskej histórie Golian.

Kaliste_prehliadky

Prehliadky sa začínajú o 14:00 a o 17:00, obsah obidvoch prehliadok je rovnaký.

Viac informácií a rezerváciu lístkov na jednotlivé prehliadky nájdete na stránke centralslovakia.eu alebo zahoramizadolami.sk

Na Kalište je možné dostať sa individuálnou prepravou, ale je možné sa tam doviezť aj autobusom priamo z Banskej Bystrice. V tomto prípade je potrebné prepravu rezervovať a zakúpiť vopred spolu so vstupenkou na prehliadku!

Max. kapacita je 49 osôb. Minimálny počet účastníkov pre uskutočnenie je 30 osôb. Na večernú prehliadku vám odporúčame priniesť si vlastnú čelovku alebo baterku!

UPOZORNENIE:
V prípade zrušenia prehliadky kvôli nepriaznivému počasiu alebo sprísneným epidemiologickým opatreniam bude vstupné vrátené v plnej výške.
V prípade, že bude v dobe konania prehliadky okres BB v červenej fáze si organizátor vyhradzuje právo sprístupniť prehliadku iba pre kategóriu OTP. Osobám, ktoré si lístok zakúpili pred 22. 9. 2021 (t.j. pred vyhodnotením covid automatu pre týždeň 27. 9. 2021 – 3. 10. 2021) a nespadajú do kategórie OTP, bude vstupné vrátené v plnej výške.