Rekonštrukcia posledného úderu – tenisová raketa z 19. storočia

Našim reštaurátorom z digitalizačného centra  sa do rúk dostala poškodená tenisová raketa z konca 19. storočia. Koľko “winnerov” asi dosiahla? A aký mohol byť jej posledný úder? Kto má zmysel pre históriu, prácu našich kolegov – ktorí jej vrátili pôvodný vzhľad – určite ocení. O tom, ako to prebiehalo sa dočítate vo štvrtej časti seriálu Múzeum pod lupou.

posledny_uder

Tenis je veľmi starý šport. Prvá tenisová raketa bola vyrobená v Londýne v roku 1874. Z výrobou tenisových rakiet z dreva sa prestalo asi v roku 1980. Vyše 100 rokov sa v princípe technológia výroby rakiet na tenis nezmenila. Až použitím ľahkých materiálov, ako sú napríklad uhlíkové vlákna, sa zmenila doslova celá hra. Ako výplet sa používali baranie, alebo kravské črevá, ktoré neskôr nahradil nylon a iné materiály. Výplet z prírodného materiálu je však dodnes preferovaný medzi profesionálnymi hráčmi. 

Tenisová raketa z 19. storočia z pozostalosti Pálffyovcov zo zbierok Slovenského olympijského a športového múzea. Táto raketa pochádza z Anglicka, konkrétne bola vyrobená pre obchod so športovými potrebami Freda Dunkerleyho v meste Southport.

Rám z jaseňového dreva bol v relatívne dobrom stave, pôvodný výplet vyrobený z čriev bol však poškodený. Bol roztrhnutý na viacerých miestach a časť z neho úplne chýbala.
Po očistení predmetu – dreva aj výpletu, bolo potrebné roztrhnuté časti spojiť, a chýbajúcu časť ( spolu cca 1 meter) doplniť.

Ako vhodnou alternatívou k pôvodnému výpletu tenisovej rakety nám poslúžili struny na  hudobné nástroje. Skontaktovali sme sa s výrobcom strunových hudobných nástrojov, ktorý si nielen svoje nástroje, ale aj struny vyrába sám pôvodnými technikami.  Poskytol strunu vyrobenú z deviatich baraních čriev, ktorá hrúbkou, zatočením aj farebnosťou zodpovedala pôvodnému materiálu na rakete.

Chýbajúce časti tak boli doplnené a výplet mohol byť znovu natiahnutý pôvodným spôsobom. Nepodarilo sa ho však úplne napnúť, pretože pôvodný materiál rakety časom stratil pevnosť a mohol by sa poškodiť.