Etnické čistky, genocídy, rasová intolerancia v dejinách

logo_vzdelavacie_centrum

V rámci kontinuálneho vzdelávania pedagógov Múzeum SNP vyprofilovalo pre učiteľov dejepisu, občianskej náuky, náuky o spoločnosti a etickej výchovy akreditovaný vzdelávací program Etnické čistky, genocídy, rasová intolerancia v dejinách, ktorý prináša nielen nové odborné poznatky v oblasti Riešenia židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1939 – 1945, Riešenia židovskej otázky v Európe v čase 2. svetovej vojny, Perzekúcie Rómov na Slovensku, ale reflektuje aj na novodobé prejavy rasizmu, neonacizmu a xenofóbie. Prináša skvalitnenie kľúčových profesijných kompetencií pedagóga pri práci s historickými prameňmi a metódou Oral history, ktoré následne bude možné aplikovať priamo na vyučovacích hodinách. Do štruktúry vzdelávacieho programu sme zakomponovali okrem odbornej prednáškovej časti, s konkrétnymi didaktickými aplikáciami daného tematického okruhu, i popoludňajší workshop (cvičenie, skupinové vzdelávanie, zážitkové vzdelávanie) a na záver vzdelávacieho programu exkurziu do Múzea holokaustu v Seredi. Ukončenie vzdelávacieho programu je v podobe prezentácie Vami vybranej témy pred lektorom, ktorá následne bude uchovaná aj na CD nosiči. Metodický materiál v CD podobe obdržia všetci účastníci zapojení do vzdelávacieho programu.

Tematické okruhy vzdelávacieho programu: Etnické čistky a genocídy vo svete, Holokaust ako historický a morálny problém, Riešenie židovskej otázky v Európe, Deportácie židovského obyvateľstva zo Slovenska, Perzekúcie Rómov na Slovensku, Obete holokaustu a ich osudy, Osoby, ktoré negatívne ovplyvnili životy iných, Súčasné prejavy rasizmu, neonacizmu a xenofóbie.

Druh kontinuálneho vzdelávania: aktualizačné vzdelávanie
Počet kreditov: 14
Garant vzdelávacieho programu: Prof. PhDr. Eduard Nižňanský, CSc.
Forma kontinuálneho vzdelávania: prezenčná, 60 vyučovacích hodín
Vzdelávanie bude prebiehať jedenkrát do mesiaca, a to po dobu 2 dní (piatok a sobota).
Cena vzdelávacieho programu: 25,- €
Maximálny počet účastníkov na jeden vzdelávací program: 15