Odboj a Slovenské národné povstanie v rokoch 1939 – 1945 na Slovensku

Múzeum SNP v rámci kontinuálneho vzdelávania pedagógov vyprofilovalo pre učiteľov dejepisu ďalší akreditovaný vzdelávací program s názvom Odboj a Slovenské národné povstanie v rokoch 1939 – 1945 na Slovensku.
Hlavným cieľom vzdelávacieho programu je rozšíriť a prehĺbiť vedomosti i zručnosti učiteľov pri realizácii výchovno-vzdelávacích cieľov (aktivít) vo vyučovacom predmete dejepis, ktoré sa týkajú problematiky druhej svetovej vojny, protifašistického odboja, Slovenského národného povstania, oslobodenia, zakomponovať ich do vedomia účastníkov vzdelávania a pripraviť ich na popularizáciu a obhajobu všetkými minulými a súčasnými metódami, zoznámiť účastníkov s formami a prejavmi ich spochybňovania a popierania. Aktualizovať a zdokonaliť aplikáciu metód práce s historickým prameňom a metódy Oral history vo vyučovacom procese.
Do štruktúry vzdelávacieho programu sme zakomponovali okrem odbornej prednáškovej časti, s konkrétnymi didaktickými aplikáciami daného tematického okruhu, i popoludňajší workshop (cvičenie, skupinové vzdelávanie, zážitkové vzdelávanie) a na záver vzdelávacieho programu jednodňovú exkurziu v priestoroch Národnej kultúrnej pamiatky Kalište, Expozície Múzea SNP v Nemeckej a Pamätníka obetiam fašizmu v Kremničke. Všetci účastníci obdržia rôzne publikácie a metodický materiál k jednotlivým tematickým okruhom. Ukončenie vzdelávacieho programu je v podobe prezentácie vybranej témy pred lektorom, ktorá následne bude uchovaná aj na CD nosiči. Metodický materiál v CD podobe obdržia všetci účastníci zapojení do vzdelávacieho programu.

Tematické okruhy vzdelávacieho programu:
Slovensko a druhá svetová vojna, Prvá etapa antifašistického boja na Slovensku v rokoch 1939 – 1941, Politické, vojenské a hospodárske prípravy celonárodného ozbrojeného povstania, Slovenské národné povstanie, Život na povstaleckom území a medzinárodná solidarita, Ústup do hôr a partizánska vojna v zime 1944/1945, Nacistický teror a represálie na Slovensku, Oslobodenie Slovenska v rokoch 1944 – 1945, Obraz SNP v učebniciach dejepisu.

Druh kontinuálneho vzdelávania:
aktualizačné vzdelávanie
Názov kategórie: učiteľ
Názov podkategórie:
učiteľ pre nižšie stredné vzdelávanie
učiteľ pre nižšie stredné odborné vzdelávanie
učiteľ pre stredné odborné vzdelávanie
učiteľ pre úplné stredné všeobecné vzdelávanie
učiteľ pre úplné stredné odborné vzdelávanie
učiteľ pre vyššie odborné vzdelávanie (učiteľ strednej školy)
Kariérový stupeň:
samostatný pedagogický zamestnanec
pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou
pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou
Vyučovací predmet (alebo vzdelávacia oblasť):
dejepis
Počet kreditov: 14
Garant vzdelávacieho programu: Prof. PhDr. Karol Fremal, CSc.
Forma kontinuálneho vzdelávania: prezenčná, 60 vyučovacích hodín
Vzdelávanie bude prebiehať jedenkrát do mesiaca, a to po dobu 2 dní (piatok a sobota).
Cena vzdelávacieho programu: 20,- €
Maximálny počet účastníkov na jeden vzdelávací program: 20

V prípade akýchkoľvek otázok prosím kontaktujte:
PhDr. Jana Odrobiňáková
Vzdelávacie centrum Múzea SNP
tel.: + 421 918 899 421
e-mail: jana.odrobinakova@muzeumsnp.sk

Organizačné pokyny:
Účastník vzdelávacieho programu sa musí prihlásiť na vzdelávací program do stanoveného termínu (počet miest limitovaný), a to v elektronickej podobe prostredníctvom vyplnenej prihlášky. Scan prihlášky odošle na e-mailovú adresu: jana.odrobinakova@muzeumsnp.sk. Prihláška musí byť podpísaná riaditeľom školy, ktorý svojim podpisom dáva súhlas na zaradenie účastníka do vzdelávacieho programu a potvrdzuje, že účastník spĺňa všetky kvalifikačné predpoklady stanovené na zaradenie do vzdelávacieho programu. Riaditeľovi školy potvrdzuje prihlášku a dáva súhlas zriaďovateľ. Originál dokumentu účastník vzdelávacieho programu odovzdá pri prvom stretnutí. Pred začiatkom vzdelávacieho programu bude každý jeden uchádzač písomnou formou oboznámený o tom, či splnil všetky podmienky a bol zaradený do vzdelávacieho programu.
Prihlášku prosíme zaslať elektronicky do konca novembra 2016. Prvé stretnutie sa uskutoční vo februári 2017.

Prihláška na akreditované vzdelávanie