Odboj a Slovenské národné povstanie v rokoch 1939 – 1945 na Slovensku

logo_vzdelavacie_centrum

Múzeum SNP v rámci kontinuálneho vzdelávania pedagógov vyprofilovalo pre učiteľov dejepisu ďalší akreditovaný vzdelávací program s názvom Odboj a Slovenské národné povstanie v rokoch 1939 – 1945 na Slovensku.

Hlavným cieľom vzdelávacieho programu je rozšíriť a prehĺbiť vedomosti i zručnosti učiteľov pri realizácii výchovno-vzdelávacích cieľov (aktivít) vo vyučovacom predmete dejepis, ktoré sa týkajú problematiky druhej svetovej vojny, protifašistického odboja, Slovenského národného povstania, oslobodenia, zakomponovať ich do vedomia účastníkov vzdelávania a pripraviť ich na popularizáciu a obhajobu všetkými minulými a súčasnými metódami, zoznámiť účastníkov s formami a prejavmi ich spochybňovania a popierania. Aktualizovať a zdokonaliť aplikáciu metód práce s historickým prameňom a metódy Oral history vo vyučovacom procese.

Do štruktúry vzdelávacieho programu sme zakomponovali okrem odbornej prednáškovej časti, s konkrétnymi didaktickými aplikáciami daného tematického okruhu, i popoludňajší workshop (cvičenie, skupinové vzdelávanie, zážitkové vzdelávanie) a na záver vzdelávacieho programu jednodňovú exkurziu v priestoroch Národnej kultúrnej pamiatky Kalište, Expozície Múzea SNP v Nemeckej a Pamätníka obetiam fašizmu v Kremničke. Všetci účastníci obdržia rôzne publikácie a metodický materiál k jednotlivým tematickým okruhom. Ukončenie vzdelávacieho programu je v podobe prezentácie vybranej témy pred lektorom, ktorá následne bude uchovaná aj na CD nosiči. Metodický materiál v CD podobe obdržia všetci účastníci zapojení do vzdelávacieho programu.

Tematické okruhy vzdelávacieho programu:
Slovensko a druhá svetová vojna, Prvá etapa antifašistického boja na Slovensku v rokoch 1939 – 1941, Politické, vojenské a hospodárske prípravy celonárodného ozbrojeného povstania, Slovenské národné povstanie, Život na povstaleckom území a medzinárodná solidarita, Ústup do hôr a partizánska vojna v zime 1944/1945, Nacistický teror a represálie na Slovensku, Oslobodenie Slovenska v rokoch 1944 – 1945, Obraz SNP v učebniciach dejepisu.

Druh kontinuálneho vzdelávania: aktualizačné vzdelávanie
Vyučovací predmet: dejepis
Počet kreditov: 14
Garant vzdelávacieho programu: Prof. PhDr. Karol Fremal, CSc.
Forma kontinuálneho vzdelávania: prezenčná, 60 vyučovacích hodín
Vzdelávanie bude prebiehať jedenkrát do mesiaca, a to po dobu 2 dní (piatok a sobota).
Cena vzdelávacieho programu: 20,- €
Maximálny počet účastníkov na jeden vzdelávací program: 20